خانه / آموزشی / شرایط شرکت در کنکور برای دانشجو

شرایط شرکت در کنکور برای دانشجو

 

انصراف از تحصیل و دانشگاه از جهات مختلفی همواره مورد سوال بوده است. از مهم ترین جنبه های اهمیت قوانین انصراف از تحصیل ودانشگاه مجوز شرکت در کنکور سراسری ،خسارت و جریمه انصراف از دانشگاه و شرایط تحصیل مجدد دانشجو های انصرافی بوده است. از آنجایی که قوانین مربوط به انصراف از تحصیل و دانشگاه جزو آیین نامه های دانشجویی محسوب می شود و دسترسی به آن ها بسیار سخت است در این مقاله سعی کردیم موارد مهم قوانین انصراف از تحصیل ودانشگاه را شرح دهیم. همچنین از آنجایی کهجریمه انصراف از دانشگاه معمولا با تغییراتی در طول سال های متوالی همراه بوده است در این مقاله قوانینی توضیح داده می شود که در حال حاضر سندیت دارند و اجرایی می شوند.

 

لزوم انصراف از تحصیل برای شرکت در کنکور سراسری مخصوص دانشجویان دولتی است

 

شرایط انصراف از دانشگاه برای شرکت مجدد در کنکور سراسری

اگر شرایط ثبت نام کنکور سراسری را مطالعه کرده باشید در آن از اجبار انصراف از تحصیل تا ۳۰ بهمن برای شرکت مجدد در کنکور سراسری صحبت شده است. اولا باید ذکر کنیم که این اجبار صرفا برای دانشجویاندانشگاه دولتی روزانه است. به این معنی که اگر در کلیه مقاطع تحصیلی ( کاردانی ،کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری ) دانشجوی دوره روزانه هستید و قصد دارید درکنکور سراسری ثبت نام کنید باید تا زمان ثبت نام از دانشگاه انصراف دهید. مهلت انصرافبرای داوطلبان ثبت نام کنکور سراسری ۹۶تا ۳۰ بهمن ۹۵ می باشد و فرم شماره ۳انصراف باید تحویل دانشگاه شود. اجباری نیست که فرم شماره ۳ انصراف را حتما تا قبل اسفند ۹۵ پر کرده باشید. همین که انصراف قطعی تایید شده باشد کافی است .

 

شرایط انصراف از تحصیل برای شرکت مجدد در کنکور کارشناسی ارشد سراسری

موضوع انصراف از دانشگاه برای کسانی که دانشجوی کارشناسی ارشد و دکتری هستند و قصد شرکت در کنکور کارشناسی ارشد سراسریرا دارند شامل همه دانشجویان همه دوره ها می شود. یعنی اگر قصد دارید در کنکور کارشناسی ارشد سراسری شرکت کنید و قصد قبولی در دانشگاه های سراسری ( روزانه ،شبانه ، غیرانتفاعی ، پردیس های خودگردان ،پیام نور و مجازی را دارید ) و همزمان دانشجوی کارشناسی ارشد یا دکتری هستید باید حتما از تحصیل انصراف دهید. مهلت انصراف هم تا زمان ثبت نام است که به عنوان مثال اگر قصد ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۹۶ را دارید باید تا ۱۰ دی ماه فرمانصراف قطعی خود را به دانشگاه تحویل دهید. از انجایی که کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ۹۶ با سراسری ادغام شده است دقت داشته باشید اگر صرفا قصد تحصیل در دانشگاه آزاد دارید مشمول این قانون نمی شوید.

برای قبولی در کلیه مقاطع دانشگاه آزاد لزومی به انصراف پیش از ثبت نام نیست

 

شرایط انصراف از تحصیل برای شرکت مجدد در کنکور دکتری سراسری

کلیه دانشجویان دوره دکتری تخصصی در کلیه دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ( دانشگاه های دولتی ، پردیس های خودگردان ، پیام نور، غیرانتفاعی ، دانشگاه آزاد و … ) تا زمانی که از دانشگاه انصراف قطعی ندهند حق ثبت نام آزمون دکتری را ندارند. از آنجایی که آزموندکتری دانشگاه آزاد ۹۶ و آزمون دکتری دانشگاه سراسری ۹۶ ادغام شده است باید اشاره کنیم اگر هدفتان از ثبت نام آزمون دکتری ۹۶ صرفا قبولی در دانشگاه آزاد است نیاز نیست انصراف از دانشگاه دهید.

جریمه انصراف از دانشگاه دولتی ، دانشگاه آزاد ، دانشگاه های غیر انتفاعی و پیام نور و پردیس های خودگردان

جریمه انصراف از دانشگاه مقوله بسیار وسیعی است که با توجه به زمان انصراف و دلیلانصراف حالت های مختلفی را شامل می شود. در این قسمت صرفا به این توضیحات می پردازیم :
اگر قصد انصراف از دانشگاه دولتی را دارید و بعد از انصراف مجددا قصد آغاز به تحصیل در یک دانشگاه دولتی روزانه دیگر را دارید از پرداخت جریمه انصراف از دانشگاه دولتیمعاف هستید.
جریمه انصراف از دانشگاه شبانه ، دانشگاه پیام نور و دانشگاه غیرانتفاعی ۱٫۵ برابر شهریه ثابتمی باشد.
جریمه انصراف از دانشگاه آزاد هم ۱٫۵ برابرشهریه ثابت است ولی اگر بعد از انصراف از دانشگاه آزاد قصد آغاز به تحصیل در یکدانشگاه آزاد دیگر را دارید از پرداخت اینجریمه انصراف معاف هستید.
جریمه انصراف از پردیس های خودگردانمعادل پرداخت شهریه ثابت ترم های باقیمانده است که رقم بسیار قابل توجهی است بنابراین توصیه می کنیم قبل از انتخاب این دانشگاه حتما اطلاعات کافی درمورد پردیس های خودگردان ( بین الملل سابق ) و شهریه پردیس های خودگردان داشته باشید.

درباره ی Admin

همچنین ببینید

گرایش های ارشد مهندسی کامپیوتر

در مقطع کارشناسی ارشد، رشته مهندسي کامپيوتر دارای چهار گرایش زیر است: ۱- گرایش مهندسی نرم‌افزار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت کد رتبه جهانی سایت و وبلاگ